تغییرات اقتصادی و شرایط رقابتی ، کسب و کارها را مجبور می‌کند که برای بالابردن افزایش فروش خود به دنبال استراتژی‌های مختلف از جمله تغییر استراتژی بر مبنای بهبود محصول بروند . این استراتژی‌ها ممکن است دراز مدت یا کوتاه مدت باشند، اما در هر صورت آن‌ها می‌خواهند که در هر دو حالت به سود کافی برسند و یا حداقل بازار فعلی خود را حفظ کنند . در انتخاب استراتژی مسئله نیازهای مشتری و درک رفتار مصرف کننده در محدوده زمانی مشخص می‌تواند چاره ساز باشد .

آموزش فروش یادآوری می­کند که برای موفقیت در بازار رقابتی باید در وهله اول بر بهبود کیفی و کمی محصولات خود متمرکز شویم . بنابراین در این مطلب پنج استراتژی در بهبود محصول را معرفی می‌کنیم که در ادامه مطلب راهکارهای افزایش فروش و نحوه اجرایی کردن هر کدام آورده شده است .

آنالیز نظرات و انتقادات مشتریان از محصول برای افزایش فروش

آنالیز داده‌ها و تجزیه و تحلیل نظرات و انتقادات مشتریان در ابتدای کار وسوسه انگیز است که آنها را بیخیال شویم و به مسیر اولیه خود ادامه دهیم . اما مطمئناً قضاوت کردن هر محصول بدون در نظر گرفتن نظر مصرف کننده در مورد آن بی فایده و بررسی تک بعدی محسوب می‌شود . در واقع اگر ما قصد افزایش فروش یک محصول خاص را داشته باشیم ، باید ببینیم که نسبت درصدهای منفی به درصدهای مثبت به چه صورت است و آیا علایق عمومی نسبت به استفاده از آن بالاست یا خیر .

پیشنهاد : برای انجام این استراتژی سعی کنید به شکل‌های مختلف برای محصولات خود نظرسنجی بگذارید . اگر شما فروشنده محصولات مجازی باشید که کار شما بسیار راحت‌تر است . اما فرض بگیریم که وظیفه فروش دوره جامع جادوی فروش ، به شما واگذار شده است . طبیعتاَ راهی جز استفاده از سایت ندارید . بنابراین هنگام فروش محصول به مشتری از او می‌خواهید که نظر خود را در مورد این محصول در بخش نظرات وب سایت وارد کند . حتی در ابتدای کار برای ترغیب آنها به شرکت در نظرسنجی می‌توانید تخفیف مختصری هم در نظر بگیرید .

معرفی محصولات و خدمات جدید

تنوع طلبی یکی از ویژگی‌های رایج مصرف کنندگان است و تولید محصول جدید حربه‌ای از طرف تولیدکنندگان . توصیه می‌کنم که نسل اولیه گوشی‌های هوشمند سامسونگ را با نسل‌های جدید آنها مقایسه کنید و ببینید که عکس العمل مصرف کنندگان نسبت به گوشی‌های قدیمی به چه شکل است . این یک روال کاملاً طبیعی در بازار است و مشتریان بعد از مدت زمانی نسبت به یک محصول خاص عادت کرده و به دنبال یک کالا با قابلیت و امکانات بیشتری هستند .

پیشنهاد : اگر در مورد قبل رفتار مصرف کنندگان و مشتریان را به درستی آنالیز کرده باشید ، الان متوجه هستید که تا چه اندازه نسبت به محصول شما علاقه مند هستند و آیا هنوز میزان فروش آن مناسب است یا خیر . اگر متوجه استقبال کم مشتریان نسبت به این محصول شدید ، لازم است برای افزایش فروش محصول به سراغ تولید یک محصول جدید یا اضافه کردن یک آپشن جدید بروید . همیشه سعی کنید در نسخه‌های قبلی نسبت به در راه بودن نسخه‌های جدید به مشتریان اطلاع دهید تا بدانند که به فکر تغییر گسترده همچنین ارتقا سطح کیفی محصول خود آن هستید .

پیدا کردن بازار جدید

هیچ وقت به بهانه اینکه یک بازار ثابت برای محصول خود دارید ، بازاریابی و تبلیغات را متوقف نکنید . رقبای شما همیشه و در همه حال به دنبال جلب توجه مشتریان و به دست آوردن مصرف کننده‌های بالقوه هستند . اگر شما بر روی بازار محدود خود متمرکز شوید ، مطمئن باشید که به زودی بازارهای دیگر برای محصول شما اشغال شده و به محلی برای جولان دادن رقبای شما تبدیل می‌شوند .

پیشنهاد : تحقیقات شما در بازار ممکن است نشان‌دهنده ظهور یک بازار جدید برای یک محصول جدید باشد . این یعنی شما و چند رقیب دیگر فرصت کافی در اختیار دارید که مشتری بیشتری برای محصولات فعلی و محصولات جدید خود به دست بیاورید . پس همیشه سعی کنید به شکل واقعی در بازار سهمی داشته باشید و اطلاعات کافی در مورد نیاز سنجی مشتریان خود به دست بیاورید . به محض اینکه متوجه شدید که طیف خاصی از افراد جامعه به یک محصول خاص علاقه دارند ، یعنی یک بازار جدید پیدا کرده‌اید و وارد فاز سرمایه‌گذاری شوید .

بهبود کانال‌های توزیع و فروش محصول

کانال‌های توزیع و فروش یکی از چهار ابزار مهم در بازاریابی و فروش محصول هستند که عملکرد آنها به طور مستقیم با افزایش فروش در ارتباط است . شبکه توزیع به شما کمک می‌کند که میزان دسترسی مشتریان به محصولات خود را افزایش دهید و این طریق درآمد بیشتری کسب کنید . کانال‌های توزیع و فروش بی نهایت هستند و هر کسی می‌تواند از هر ابزاری برای فروش محصول خود استفاده کند . حال ممکن است این روش فروش یک روش مانند بازاریابی اینترنتی باشد یا از طریق فروش به کمک اعضای خانواده صورت گیرد.

بهبود کانال‌های توزیع و فروش محصول

پیشنهاد : از راه‌ها و شیوه‌های مختلفی می‌توانید کانال‌های توزیع خود را گسترش دهید . عمده فروشی و استفاده از توزیع کننده‌های جزئی، بازاریابی مستقیم از طریق پست ، استفاده از اینترنت و ایمیل ، به کار بردن کاتالوگ ، خرده فروشی ، فروش مویرگی ، استفاده از نماینده فروش، مشاوره بازاریابی و گذراندن دوره آموزش فروش تنها برخی از روش‌های افزایش فروش هستند که تقریباً توسط همه مشاغل استفاده می‌شود . در کنار این موارد، شما می‌توانید به کمک خلاقیت خود راهکارهای منحصر به فردی به کار ببرید که قبلاً تجربه آن را نداشته‌اید .

هدفگذاری بر مشتریان فعلی

مشتریان فعلی کسانی هستند که احتمالاً بیشترین خرید تکراری را از شما خواهند داشت . در حقیقت مشتریان پایدار و دائمی، ستون فقرات هر کسب و کار هستند . در محیط بسیار رقابتی امروزی ، مشتری‌های فعلی را نمی‌توان نادیده گرفت ، زیرا ممکن است توسط رقبای شما ربوده شوند . در ضمن این مشتریان امکان بازاریابی و تبلیغات مستقیم را برای شما فراهم می‌کنند که یک روش ایده آل در فروش است .

پیشنهاد : یک گروه هدف از مشتریان فعلی خود را انتخاب کنید و پیشنهادات ویژه‌ای از طریق ایمیل یا هر راه ارتباطی دیگر برای آنها بفرستید . حتی در صورت امکان مدیریت ارتباط با مشتریان یا همان CRM بهره ببرید که امکان ارتباط مستقیم شما با مشتری را فراهم می‌کند . به کار بردن بازاریابی ایمیلی و روشهای تبلیغات مستقیم به توسعه لیست مشتریان شما کمک می‌کند که در نهایت منجر به افزایش فروش می‌شود .

این پنج روش در افزایش فروش ، برای سبک‌های مختلف قابلیت اجرایی دارد و تا حدود زیادی می‌تواند موفقیت در فروش محصول را برای شما تضمین کند . برای مشاوره بیشتر در این زمینه و موفقیت در کسب بازار جدید و همچنین حضور در دوره حضوری جامع جادوی فروش با کارشناسان ما در تماس باشید .