بدون شک از هر فروشنده حرفه‌ای در مورد دلیل محبوبیت او در بین خریداران بپرسیم ، گذراندن دوره آموزش فروش و آشنایی تئوریک با مباحث آموزش بازاریابی را به عنوان اصلی‌ترین عامل جذب مشتری معرفی می‌کند . شما ممکن است یکی از قوی‌ترین روانشناسان روی این سیاره خاکی باشید و در ارتباط با افراد در اطراف خود بالاترین نمره را دریافت کنید . اما باید این حقیقت را بپذیریم که فروش تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که شرایط رقابتی، شرایط اقتصادی و وضعیت بازار نیز در آن ایفای نقش می‌کند .

در مطلب قبل (راهکارهای افزایش فروش و نحوه اجرایی کردن هر کدام) نشان دادیم که استفاده از دوره آموزش فروش می‌تواند دیدگاهی کامل و جامع در اختیار ما قرار دهد تا عکس العمل مناسبی نسبت به مشتریان خود داشته باشیم . اما در این مطلب با ۵ دلیل مستند و علمی نشان می‌دهیم که چرا گذراندن آموزش فروش برای هر کسب و کار ضروری است .

بالا رفتن شانس تکرار فروش با دوره آموزش فروش

به همان اندازه که به دست آوردن مشتری و سرمایه گذاری بر روی مشتریان بالقوه اهمیت بالایی دارد، استفاده از شیوه‌های مختلف برای بازگرداندن مشتری به فرایند خرید و حفظ آنها نیز مهم است . وقتی که شما در کسب و کارتان از روش فروش غیر منعطف استفاده می‌کنید ، یعنی تمامی اعضای شرکت با یک روش تعریف شده مجبور به فروش اجناس هستند . این روش در فروشگاهها بیشتر کاربرد دارد و تمامی کارکنان در یک حوزه تعریف شده مشخص محصولات را به مشتریان نشان می‌دهند .

اما وقتی که شما به صورت تئوریک و بر مبانی علمی دوره آموزش فروش را می‌گذرانید و تصمیم می‌گیرید که کارکنان خود را به استفاده از این دوره تشویق کنید ، یعنی فضای کافی به وجود آورده که همه آنها در فرآیند فروش نقش داشته باشند . البته منظور ما در این جا دخالت همگانی نیست و بیشتر تغییر روش فروش غیرمنعطف به یک روش فروش سفارشی است . این یعنی هر کدام از کارکنان به یک فروشنده حرفه‌ای تبدیل شده که با روش خاص خود محصولات را می‌فروشد . پس بدون شک موضوع تکرار فروش و بازگشتن خریداران به فرایند خرید کمک می‌کند .

بالا رفتن نرخ موفقیت

بیایید به یکی از آمارهای منتشر شده زمینه استفاده از آموزش فروش و تأثیر آن بر درآمد یک شرکت بپردازیم . در این تحقیق مشخص شده است که استفاده بهینه از این دوره می‌توانند نرخ موفقیت در فروش را تا حدود 52.6 درصد افزایش دهد .

بالا رفتن نرخ موفقیت

بله ! آموزش فروش و آموزش بازاریابی نشان می‌دهد که  برای هر فرد خریدار از چه تکنیکی استفاده کنید و چه روشی باعث تغییر فکر آن‌ها می‌شود . شما به هنگام برخورد با یک مشتری ممکن است آنها را یک آدم غیر منعطف و سخت ببینید، اما از حربه‌های مختلف و تکنیک‌های نشان داده شده در حوزه بازاریابی برای نرم کردن آنها استفاده کنید . طبیعتاً به عنوان یک فروشنده غیر حرفه‌ای و مبتدی ، هیچ شناختی از وضعیت روانشناختی و درخواست مشتریان برای محصولات مختلف ندارید . اینجاست که دست به دامان آموزش فروش و مشاوره بازاریابی می‌شوید تا  نسبت به هر فرد، یک روش بازاریابی و تبلیغات منحصر به فرد به کار ببرید .

ارائه پیشنهاد با توجه به نیاز مشتری

آمارها نشان می‌دهد که فروشندگانی که شناخت کافی از نیاز مشتریان خود داشته باشند ، شانس موفقیت ۸۴ درصدی دارند . توصیه می‌کنم که روند فروش یک سوپر مارکت ، مانند سوپرمارکت محله خود را در نظر بگیرید . نهایت تبلیغات فروشنده‌ها به یک تابلو فلزی یا بنر پلاستیکی در سر در مغازه و احتمالاً چند برگه کاغذی بر روی شیشه‌ها محدود می‌شود . این روش بسیار منفعل و غیر فعال است که فروشنده صرفاً منتظر حضور خریدار و عکس العمل نسبت به آن می‌شود . بنابراین فرایند خرید کاملاً تحت کنترل خریدار قرار دارد و هیچ کاری از فروشنده برنمی آید .

اما اگر می‌خواهید تأثیر روش آموزش فروش را درک کنید، روند فروش ویزیتورها را در نظر بگیرید . این ویزیتورها مستقیماً به سراغ مشتریان بالقوه خود می‌روند و در آنجا به معرفی محصولات مختلف می‌پردازد . حتی یک فروشنده حرفه‌ای باید از قبل نسبت به هر کدام از این خریداران شناخت کافی داشته باشد و زمان کافی به درک نیازهای آنها اختصاص دهد . بنابراین ، آموزش بازاریابی به آنها می‌گوید که مستقیماً به سراغ چه نشانه هایی بروند و چه ابزاری برای به دست آوردن هدف خود استفاده کنند .

بهبود مهارت‌های ارتباطی

بهبود مهارتهای ارتباطی تیم فروش کسب و کار، یکی دیگر از مزایای آموزش فروش و بازاریابی است . مدیران اغلب فکر می‌کند که تیم فروش آنها به خوبی ارتباط برقرار می‌کند ، اما حقیقت موضوع این است که اکثر افراد نحوه ارتباط با نوع شخص مقابل را می‌دانند ، ولی نحوه ارتباط برای فروش را نمی‌شناسند . برقراری ارتباط با یک مشتری بالقوه و گرفتن زمان او برای معرفی یک محصول یا یک خدمات ، نیاز به مهارت خاصی دارد که تنها با توسعه روابط اجتماعی و کاربرد اصول روانشناختی به دست می‌آید .

تاکتیک‌های فروش محصول و جلب توجه مشتری و نیاز به یادگیری تکنیک‌های مختلفی است که استفاده از زبان بدن ، روش‌های مختلف ارتباطی و حتی استفاده از ارتباط چشمی برای حفظ نگاه مشتری اهمیت دارد . ایجاد ارتباط با شیوه مؤثر و جلوگیری از مسائل حاشیه‌ای، تلاش برای دستیابی به اهداف فروش را تحت تأثیر قرار می‌دهد . آموزش فروش به شما می‌آموزد که با تمام افراد با شخصیت‌های مختلف ارتباط برقرار کنید و تیم خود را به یک نیروی فروش منظم و غیر قابل توقف تبدیل کنید .

بهبود مهارتهای اداری

 اگرچه بسیاری از متخصصان فروش مهارت‌های اداری را یک اولویت مهم نمی‌دانند ، اما این مهارت‌ها باعث می‌شوند که کارشناسان فروش از بقیه جمعیت فروشندگان جدا شوند . بسیاری از مردم تصور می‌کنند که فروش یک فرآیند بدون توقف از دیدار با مشتریان و بستن معاملات است، اما فراموش نکنیم که ردیابی یک معامله و پیگیری برای انجام مجدد فرآیند خرید و فروش در افزایش آمار فروش شرکت نقش موثری دارند .

بهبود مهارتهای اداری

مهارت‌های اداری لازم برای ساخت یک تیم فروش عالی شامل آمار و اطلاعات نموداری، یادداشت‌های کوتاه و مختصر ، و ارسال پیام به موقع است . اگر چه به نظر می‌رسد که این مهارت‌ها بسیار پایه‌ای و معمولی هستند ، اما در بررسی نتایج فروش و همچنین ارتباط مؤثر با مشتری نقش مهم و غیرقابل باور دارند. عدم یادگیری این مهارت‌های اداری ساده ، مشتریان را از بین برده و باعث سردرگمی میان اعضای تیم فروش می‌شود . بنابراین آموزش فروش این شانس را برای تیم‌های فروش و بازاریابی یک کسب و کار به وجود می‌آورد که مهارت‌های دفتری و اداری را فرا گرفته و از آن در بخش‌های مختلف استفاده کنند .

 


این ۵ دلیل به خوبی نشان می‌دهند که دوره آموزش فروش و مشاوره بازاریابی تا چه اندازه‌ای در نتیجه کار یک کسب و کار مؤثر است و آنها را به مسیر بهتری می‌کشاند . برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین حضور در دوره حضوری جامع جادوی فروش با کارشناسان ما در تماس باشید .